Helal bir mal nasıl haram olur?

Soru Detayı

- Çalıntı bir araba ile bir yerden bir yere taşınan helal mal haram olur mu?
- Korsan bir indirme programı ile indirilen ücretsiz bir program haram olur mu?
- Bir malın haram olmasına neden olan durumlar hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Çalıntı bir araba ile bir yerden bir yere taşınan helal mal haram olur mu?

Bu araba ile mal taşıyan kimse, bundan para kazanıyorsa bu para haram olur. Taşınan mal haram olmaz; çünkü malın mülkiyeti helal yoldan elde edilmiştir. Bunu, taşıyanın günahı etkilemez.

- Korsan bir indirme programı ile indirilen ücretsiz bir program haram olur mu?

Programın sahibi indirmeye izin vermiyorsa, bunu izinsiz ve ücretsiz indirip kullanmak helal olmaz, bu program ile elde edilen kazanç haram olur.

Programın sahibi başka ülkede ve gayri müslim ise ve devletler arası sözleşmelerde (Müslümanın yaşadığı devlet ile program sahibinin vatandaşı olduğu devlet arasında) bu işlemi engelleyen bir sözleşme yoksa, bazı alimler bunu caiz görüyorlar.

- Bir malın haram olmasına neden olan durumlar hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Haram mal ya İslam’ın haram kıldığı şarap, domuz gibi nesnelerdir veya kazanma, elde edilme yolu meşru değildir.

Mal helal mallardan ise, helal yoldan elde edilmiş ise haram olmaz.