Kurban kesmezsem tüm varlığım haram mı olur?

Soru Detayı

- Bu sene kurban kesmezsem tüm mal varlığım haram olsun diyen kişi kurban kesmezse tüm mal varlığı haram mı olur?
- Veya şunu yaparsam ya da şunu yapmazsam tüm mal varlığım haram olsun diyen kişinin tüm mal varlığı haram olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişinin mal varlığının haram sayılabilmesi için, bunun haram yollardan elde edilmiş olması gerekir.

Helal kazanç yollarından elde edilen bir malın, soruda zikri geçen ifadelerle harama dönüşmesi söz konusu değildir.