Kaçak su ile kazanılan haram mı?

Soru Detayı

- Bir müddet kaçak su ile sulanan ağaç ve hayvanlardan elde edilen para veya mahsulü haram mı olur, sulamayı bıraksa dahi hepsi haram mı?
- Haramsa ne yapması gerekir?
- Bu kişi sulamayı bir müddet yapması, bu ürünü veya hayvandan elde edilen para tamamen haram mı?
- Haram ise ne yapmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaçak su ile sulanan ürün haram olmaz. Ancak haram su ile ürün elde etmiş olur.

Bu nedenle o suyun bedelinin sahibine verilmesi gerekir, eğer sahibine vermek mümkün değilse, yoksullara verilmesi gerekir.