Kaçak işyerini ihbar etmek gerekir mi?

Soru Detayı

- Benim abim olacak adam sırf daha rahat diye kaçak bir tekstil atölyesinde çalışıyor.16 yaşındayım ve yaklaşık 20 yıldır orada çalışıyor. Aileye haram para getiriyor. Annem babam ablam abim bunu bildiği halde ihbar etmiyor.
- İhbar etsem ve tövbe edip sadaka vermeye çalışsam kul hakkından kurtulur muyum?
- Bir yandan sanki abim işsiz kalacak ve maddi olarak zor duruma düşeceğimizden korkuyorum. Ama yine de ihbar etmek istiyorum. Bana tavsiye verin!

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaçak tekstil atölyesinin sorumluluğu atölye sahibine aittir. Ağabeyiniz iş akdi yapmış, meşru iş yapıyor ve hak ettiği ücreti alıyor. Yaptığı iş meşru olunca aldığı ücret haram olmaz.

Kaçak (kayıtsız, vergi kaçıran) iş yerini şikâyet konusu “niçin kaçak” olduğu, “kayıtlı çalışması halinde işi devam ettirme imkânı” gibi durumları bilmeye bağlıdır.

Ayrıca orada diğer çalışanların ekmeklerine mâni olma durumu da göz önüne alınmalıdır.