Aynı ev içerisinde yaşayan, şartları haiz her aile ferdi (anne, baba, kardeşler) ayrı ayrı mı kurban kesmelidir?

Soru Detayı
Dört kişilik bir ailede birlikte yaşıyoruz; abim, ben, annem ve babam. Abim babamın yanında çalışıyor, ben başka bir işte çalışıyorum; abim nişanlı ben ise bekarım. Biz her sene kurban bayramında bir adet kurban kesiyoruz, hepimizin ayrı ayrı kesmesi mi gerekir, yoksa aile adına bir tane kesmek kafi midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akıl baliğ olup şahsına ait yeteri kadar parası olan her aile ferdi, diğer şartları da taşıyorsa kurban kesmelidir.

Kurban Kesmek Kimlere Vâcibtir?

Bir kimseye kurban kesmenin vâcib olması için, şu şartların bulunması gerekir:

1. Müslüman olmak.

2. Hür olmak.

3. Mukîm olmak. Seferî (yolcu) olmamak.

4. Fıtır sadakasını vâcib kılan zenginliğe sâhip olmak. Zekât ve fıtır sadakası için nisab miktarı 80 gram altın ile 561 gram gümüştür.

5. Âkıl ve bâliğ olmak. Bu beşinci şart, İmamlar arasında ihtilâflıdır. Bâzılarına göre kurbanın vâcib olması için âkıl ve bâliğ olmak şart değildir. Zengin olan çocuk ile akıl hastalarına da kurban düşer. Velîleri onlar namına onların kurbanlarını keserler.