Crackli, lisanssız program kullanan şirkette kazanılan para haram mı?

Soru Detayı

- Ticari olarak zaruret halinde crackli program kullanıyorum. Ancak elimden bir şey gelmiyor. Helal mi kazanıyorum?
- Çalıştığım şirketin bilgisayarlarındaki programlar genel olarak lisanssız. Ben de doğrudan bu programlar ile çalışıyorum. Lisanslı olmasını ben de isterim ancak yöneticimiz programlara para harcamıyor?
- İş değiştirmeyi denesem çoğu işletme bunu yapıyor. Kurallara tam riayet eden şirketler genellikle kurumsal şirketler oluyor ve onlar da herkesi ise almıyor.
- Bu zaruret durumunda kazancım helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Programın hak sahibi ücretsiz kullanmaya izin vermiyorsa, ücretsiz kullanmak caiz olmaz.

Sizin işi bırakmanız bu haksız kullanıma engel olmaz, bir başka işçi alır ve devam eder.

Sizin yapabileceğiniz mümkün ise nasihat etmek, değilse kalben buğzetmektir.

Tabii meşru ve uygun bir iş bulunca da oradan ayrılmanız gerekir.