Tavaf esnasında, herhangi bir ihtiyaçtan dolayı tavafı yarıda bırakıp çıktıktan sonra, gelip kaldığı yerden devam etmek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tavaf yaparken abdest bozulursa, abdest aldıktan sonra eksik şavtlar tamamlanabilir veya tavaf yeniden başlanarak yapılır.

Bir tavaf yedi şavttan oluşur. Yedi şavtın ardarda yapılması gerekir. Böylece bunun vacip olduğunu ileri sürenlerin görüşüne göre de hareket etmiş olur.

Tabii tavafların arasını hiç mazeretsiz ayırmak mekruhtur. Cemaate katılmak ve zorunlu bir ihtiyacın doğması gibi haller birer mazerettir.

Burada hemen belirtelim ki, farz bir tavafı cenaze namazı ve cemaatle kılınan sünnet namazlar sebebiyle kesmek de mekruhtur. (bk. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, c.3, s.483)