Umrede sünnet olan tavafın dört şavtını yapıp üç şavtını yapmayarak yarım bırakıp gelmek ceza gerektirir mi?

Soru Detayı

- Bir arkadaşım umre yapıp gelmişti; bana şunu söyledi: Sünnet olan bir tavafımı tamamlayamadım. İlk dört şavtını yaptım, son üç şavtını yapamadım. Abdestim bozuldu uçağımıza yetişmek için son üç şavtını tamamlayamadım.

- Bu arkadaşımın ne yapması gerek?

- Yanlız şu noktanın altını bir daha çizmek istiyorum: Arkadaşımın tavafı umre tavafı değildi. Normal nafile bir tavaftı. Umreyi yapıp ihramdan çıktıktan sonra, normal elbiselerle iken sünnet olarak yapılan, nafile bir tavaf tamamlanamamış.

- Herhangi bir ceza ödemesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefilere göre, şavtların çoğunu yani en az dördünü yapmış olmak tavafın geçerlilik şartı olup, son üç şavt yapılmayacak olursa, tavaf sahih olur, fakat farz ve vacip tavaflarda eksik kalan her şavt için ceza gerekir. Ancak sünnet ve nafile tavaflarda ceza gerekmez.

Dolayısıyla arkadaşınızın yaptığı nafile bir tavaf olduğu için, yapmadığı üç şavt için ceza ödemesi gerekmez.