Uğranılan bir zarardan, haksızlıktan dolayı tazminat parası almak caiz midir?

Soru Detayı
Bir lokantada yediğim yemek sonucunda zehirlenme hadisesi yaşadım ve tedavi gördüm. Bir ay önce de aynı iş yerinde zehirlenme olayı olmasına rağmen, hiçbir tedbir almayan iş yerine ve denetim yapmayan il tarım müdürlüğüne maddi ve manevi tazminat davası açtım ve kazandım. Bu paranın helal ve haramlığı konusunda beni bilgilendirir misiniz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İş, işçi ve işveren hukuku çerçevesinde ve yürürlükteki yasaların ön gördüğü şekilde ödenen kıdem tazminatı caiz olduğu gibi; herhangi bir haksızlığa veya mağduriyete maruz kaldığınızda, yasaların size verdiği yetkileri kullanarak tazminat davası açmanız ve yolsuzluk ve usulsüzlük olmadıkça, hukukun verdiği hak ve yetkiler çerçevesinde tazminat almaya hak kazanmanız halinde, ödenen tazminatı almanız caizdir.

Hile, aldatma, rüşvet gibi meşru olmayan yollarla hukuk kanalları yanıltılmamak şartıyla; hukukun kendi kuralları çerçevesinde verdiği tazminat kararı dinen de makbuldür. Bu karar sonucunda alınan para helâldir.