İslamiyete göre tazminat hakkı alınabilir mi?

Tarih: 13.07.2006 - 13:59 | Güncelleme:

Soru Detayı
Ben altı yıldır gıda toptancısı bir arkadaşımın yanında müdürlük yapmaktaydım. Bu arkadaşım bana "bu iş yerinden en son ayrılacak kişinin ben olduğumu" defalarca söz vererek, beni kendisine güvendirdi. Bana gelen her türlü iş imkanına olumsuz cevap verdim. Ancak bu arkadaş yanına bir ortak aldı ve ona "istemediği takdirde beni hemen işten çıkartabileceğini" söylemiş. Ve sonunda beni "iş yerine maliyetli bularak" -zarar etmediğimiz hâlde- işten çıkardılar. Bu durumda benim İslam'a göre tazminat hakkım nedir?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İş, işçi ve işveren hukuku çerçevesinde ve yürürlükteki yasaların ön gördüğü şekilde ödenen kıdem tazminatı caiz olduğu gibi; herhangi bir haksızlığa veya mağduriyete maruz kaldığınızda, yasaların size verdiği yetkileri kullanarak tazminat davası açmanız ve yolsuzluk ve usulsüzlük olmadıkça, hukukun verdiği hak ve yetkiler çerçevesinde tazminat almaya hak kazanmanız hâlinde, ödenen tazminatı almanız caizdir.

Hile, aldatma, rüşvet gibi meşru olmayan yollarla hukuk kanalları yanıltılmamak şartıyla; hukukun kendi kuralları çerçevesinde verdiği tazminat kararı dinen de makbuldür. Bu karar sonucunda alınan para helaldir.

Bu konuları bir hukuk bürosuna danışınız. Hukuk bürosunun verdiği yol haritasını izleyerek hakkınızı aramanızda ve haklılığınız sabit olduğunda tazminat ödenmesi hâlinde bunu almanızda dinen bir sakınca yoktur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun