PUBG oynamak caiz midir?

Soru Detayı

- Dünyaca ünlü “PUBG” denilen bir tane bilgisayar / telefon oyun var. Bu oyunun amacı ise şu:
- Siz 100 kişi ile beraber bir adaya atlıyorsunuz. Başta hiçbir teçhizatınız (Silah, Yelek gibi öğeler) yok ise de daha sonra evlerin içinde bu teçhizatları alabiliyorsunuz. Hedef ise adada kalan son kişi olmak. Yani herkes öldü ve siz tek olarak adada kaldıysanız, oyunu kazandınız demektir.
- Burada kumar gibi şeyler söz konusu değil, ancak merak ettiğim bir sorum var:
- Oyunda bulunan karakterlerinde kıyafetleri bulunmaktadır. Oyun karakterinin hangi kıyafeti giyeceğine siz karar veriyorsunuz. İsterseniz kıyafet giydirirsiniz, isterseniz sadece (Affedersiniz) Oturak tarafını ve ön tarafı kapalı olan bir elbise giydirirsiniz. Ancak tamamen çıplak, yani ön ve arka edep yerlerinin oyunda görülmesi mümkün değildir. Sadece en büyük ihtimal ön ve arka taraf hariç bütün beden oyunda gözüküyor. Oyunda ise size kalmış bir seçenek var; isterseniz kadın karakter seçersiniz, isterseniz erkek karakter. Kadın karakterde ise göğüs bölümü de görülemez Soruma gelince:
- Bu oyunu namaz gibi farzları kaçırmamak ve aşırı bağımlı olmamak şartıyla oynamak (Kıyafetler yüzünden ve genel olarak) caiz midir ve bu çıplaklığa girer mi? Bilgilendirir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam inancına ve hükümlerine aykırı olmayan bir oyunu; namaz gibi farzları kaçırmamak ve aşırı bağımlı olmamak, daha faydalı faaliyetlere engel olmamak, ara sıra değişiklikle rahatlama ve dinlenmeyi sağlamak maksadı ve şartıyla oynamak caiz olur.

Oyuna sokacağınız kadın ve erkeğin İslam’a göre açılması haram olan yerlerini örtmeniz gerekir.

Ancak PUBG oyununun yeni güncellemelerinde, oyunculara “puta tapma” ritüeli uygulaması getirildiği belirtiliyor.

İçinde puta tapma ritüeli olan bir oyunu yapmak ve satmak caiz olmadığı gibi, almak ve oynamak da caiz olmaz.