Yarışmanın geliri kumar gibi mi?

Soru Detayı

- Yarışmaya katılanlardan herhangi bir başvuru ücreti alınmıyor. Seçilen kişilerin yolculuk gibi masrafları karşılanarak son aşamaya gönderiliyor.
- Ancak elemeye katılmayanlar da yarışmanın son aşamasına başvuru ücretini ödeyerek katılabiliyor. Bu durumda masrafları kişi kendisi ödüyor. Sonuçta herkes aynı final aşamasında yarışıyor ve kazananlara ödüller veriliyor.
- Bu yarışmanın geliri kumar olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru bir yarışmada yarışanlar, ödül dışındaki masraflara katılabilirler.

Ödül ise yarışmayı tertip edenlerin kesesinden çıkmalıdır.

Yarışanlardan paralar alınır da kazanana verilirse bu caiz olmaz, kumar olur.