Bir kadın, hadis yarışmasına katılabilir mi?

Soru Detayı

- Bir hadis yarışmasına katılmak istiyorum, ama dinen ne kadar uygun olur bilmiyorum?
- İlk olarak bu yarışma bizim okulumuzda düzenleniyor (Kız İmam Hatip Lisesi) ve 40 adet hadis ezberleyenler öğrenciler katılabiliyor. Ben de hem hadis ezberlemeye teşvik olur hem de ödül olarak umre verilecek diye düşünerek katıldım.
- Bizim büyük bir erkek hocamız var o da jüri olacak acaba bu hocanın ve belki izlemek için gelecek erkek hocaların önünde hadis vermem uygun olur mu?
- Ve bu yarışmaya isteyenler katılıyor yani katılmak zorunda değiliz, erkek hoca olduğu için yarışmaya katılmamak daha mı münasiptir, bir kızın bu durumda kendini geri çekmesi daha mı uygun olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis yarışması açmak da ona katılmak da erkekler, kızlar ve kadınlar için çok güzel bir faaliyettir.

Bir kız ve kadın, erkeklerin yanında ve/veya onların işiteceği bir durumda hadis okuyabilirler.

Peygamberimiz (asm) hayatta iken sahâbî kadınlar erkeklerle gerektiği kadar konuşmuşlar ve hadis nakletmişlerdir.