Kadın, savaşa asker olarak katılabilir mi?

Soru Detayı

- Hanefi mezhebinin, Müslüman kadınların savaş alanına asker olarak katılmasına izin verdiği doğru mu?
- Örneğin Yermük savaşında, Ebu Süfyan'ın eşi Hend (r) ve hatta üst düzey bir general ve o kadar yetenekli bir savaşçı olan Havle (r) de dahil olmak üzere birçok Müslüman kadın Yermük savaşında savaştı ki birçok kişi onun Halid bin Velid (r) olduğunu düşündü.
- Buna dayanarak Hanefi mezhebinin Müslüman kadınların savaşta savaşmasına izin verdiği doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınların savaşçı olmak üzere askere alınması başkadır, başka vazifeler için savaş alanında bulunduğunda durumun gerekli (zaruri) kılması hâlinde fiilen savaşa katılması başkadır.

İkincisine hiçbir âlimin itirazı olmaz.

Birincisi ise şartların zaruri kılmasına bağlıdır.