Afetlerde kadınların rolü nedir?

Soru Detayı

- İslam tarihinde afet durumda kadının rolü, topluma olumlu katkıda bulunan kadın örnekleri var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınla erkek birbirinin yardımcısıdır. Peygamber Efendimiz (asm) zamanında, hicretin beşinci yılında bir deprem olduysa da bu yıkıma sebep olmamıştır.  (bk. Üsdü'l-Gabe, 1/22)

Savaşta gerekirse kadınlardan da yardım alınabilir. Mesela:

Uhud savaşında bazı kadınlar harp sahasında yaralılarla ilgilenmişlerdir. Bunlardan biri de Hz. Aişe’dir.

Hendek savaşı sırasında şehirde kalan kadınlar, şehrin savunması ile ilgili bazı faaliyetlerde bulunmuşlardır. Düşman şehre girdiği takdirde evlerin içlerinde kalarak düşmana karşı kendilerini savunmak üzere tetikte beklemişlerdir.

Yermuk savaşına bazı kadınların katıldığını ve savaşta yararlılık gösterdiklerini bilmekteyiz.