Yaptığımız ibadetleri başkasının görmesi o ibadete zarar verir mi?

Soru Detayı

- Ben diyelim ki namaz kılıyorsam eğer anne babam bile olsa görürse bir daha o ibadeti yapamıyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, yaptığımız ibadetleri başkasının görmesi o ibadete zarar vermez, sevabını azaltmaz, aksine fiili bir tebliği olacağı için ayrıca tebliğ mükâfatı da alırsınız.

Bu nedenle, kim görürse görsün, asla ibadeti bırakmayın, devam edin. İçinizden şeytanın vereceği olumsuz düşüncelere aldırış etmeyin, önem vermeyin, kulak asmayın, ibadete devam edin.

İnsanların yaptığı davranışlar birbirine benzese de aynı davranışın kişiden kişiye göre değişen farklı nedenleri olabilir. Onun için namaz kılarken başkaları tarafından izlenmekten rahatsız olmanın da çok farklı ve yine kişiden kişiye göre değişen nedenleri vardır. Bunu en iyi yine siz bilebilirsiniz.

Bu çerçevede size tavsiyemiz, namaz kıldığınızda birileri sizi izlerken hangi duyguları yaşadığınıza dikkat edin. O anda ne yaşıyorsunuz, aklınıza hangi olumsuz düşünceler geliyor, hangi duygular sizi rahatsız ediyor vb. dikkat ederek kaydedin. Bu şekilde bir farkındalık kazanmış olursunuz.

Muhtemelen aklınıza olumsuz düşünceler geliyor, bu ise olumsuz duyguları doğuruyor. Yani sorun namaz kılmakla veya o an ile ilgili değil, sorun sizin geçmişinizle ilgilidir. Onların sizi izlemesi sadece geçmişinizi tetikliyor. O anda aklınıza gelen olumsuz düşüncenin farkına vardığınız an onu daha pozitif bir düşünce ile değiştirin ve geçmişin şimdiki zamanınızı meşgul etmesine izin vermeyin.

Ayrıca ne zamandan beri bu durumu yaşadığınızı bilmek de önemlidir. Eğer namaz kıldığınız günden beri yaşıyorsanız, sorunun nedeni çocukluk yaşantınız veya kişiliğinizle alakalıdır. Ama eğer hayatınızın belirli bir evresinden sonra yaşamaya başladıysanız o zaman, o dönemde yaşadığınız sorunla alakalıdır.

Mesela, namaz kılarken sizi birisi eleştirdiyse, “Öyle kılma böyle kıl, secdeye şöyle git.” vb. gibi namaz kılma biçiminizi düzeltmeye çalıştıysa, bu da sizi rahatsız edebilir.

Muhtemelen izlenilmeye, eleştirilmeye, düzeltilmeye karşı hassas bir yapınız var. Bunun nedeni kişiliğiniz de olabilir, çok eleştirel bir anne-babanızın olması da olabilir. Eğer sorun bu ise, özgüveninizi geliştirmeye gayret gösterin.

En önemlisi, bir korkunuz veya kaygınızdan kurtulmak istiyorsanız, onun üzerine gitmekten başka çaresi yoktur. Çünkü kaçtıkça o kaygı ve korku sizde güçlenir ve altında kalkamazsınız. Şuna benzer, bir köpekten korkar ve kaçarsanız daha çok üzerinize gelir. Ama onun gözlerine bakmadan oradan geçip giderseniz o da size saldırmaz.

Bundan dolayı namaz kılarken kim bakarsa baksın, iradenizi kullanıp kaçmamaya gayret edin. O anda düşüncelerinizi başka bir noktaya odaklayın.

Mesela, okuduğunuz duaların anlamını düşünün, o anda Allah ile konuştuğunuzu hayal edin, Peygamber Efendimiz (asm) ile Cenab-ı Hakk'ın Miraçtaki konuşmalarını düşünün ve kendinizi onları izlerken hayal edin. Kâbe'nin etrafında milyonlarca Müslüman ile beraber namaz kıldığınızı hayal edin.