Eşim içine kapanık ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Eşim içine çok kapanık sürekli ilgisini sevgisini belli etmiyor ne yaptıysam bu durumu düzeltemedim.
- Ben yaklaşık 4 yıldır evliyim eşim yakın akrabam ve bir erkek evladımız var. Benim sorum evli olduğum bu 4 yıllık süre içinde hiçbir zaman tam anlamıyla eşimden ilgi alaka değer göremiyorum kendisiyle birçok defa sakin bir şekilde güzel bir üslupla bu konuyu konuştum, her defasında bana ‘içine kapanık olduğunu duygularını dışa vuramadığını’ söylüyor.
- Ben tam tersi her zaman sevgimi belli etmeme rağmen sonuç değişmedi, her yolu denememe rağmen bunun üstesinden gelemedim, bu beni içten içe çok yıpratıyor neredeyse artık sevmediğini çocuğumuz için yanımda durduğunu düşünecek dereceye geldim.
- Lütfen bana bir yol gösterin bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşlerin, hâl ve kal diliyle birbirine sevgi ve ilgilerini göstermesi evliliğin bir gereğidir ve bu ayrıca kadın ve erkeğin evlilik süresi içinde doğal ihtiyacıdır. Eşinizden bu doğrultudaki talebiniz de haklı beklentidir.

Öncelikle eşinizin bu tutumunun ne zaman başladığı önemlidir. Yakın akrabanız olduğuna göre, onu çocukluğundan beri tanıyorsunuz. Eğer çocukluğunda veya sizinle nişanlanmadan önceki dönemde de içine kapanık ve duygularını ifade etmeyen birisi ise, bu onun kişilik yapısı ve çocukluğu ile alakalıdır. Kişilik özelliklerinin değişmesi zordur, bu çerçevedeki uzun gayretler sonucunda kısmen değişebilir.

Eğer bir çocuğun aile içinde duygu ve düşüncelerini ifade etmesine izin verilmemişse veya ifade ettiğinde azarlanmış, susturulmuşsa, o büyüdüğünde duygusunu ifade edemeyebilir, ilgi ve sevgisini gösteremeyebilir.

Yine eğer bir çocuk duygusal olarak doyurulmamışsa, çok kalabalık bir ailenin bir köşesinde kalan bir çocuk ise, anne o dönemde psikolojik olarak iyi değilse veya çok yoğunsa, o çocuk duygularını geliştiremez, içe kapanık olabilir.

Ancak bu durumda sizin yapabileceğiniz en güzel şey, ona sevmeyi öğretmektir. Çünkü sevmek de öğrenilen bir şeydir. İnsan sevilerek öğrenir sevmeyi, İlgiyle, iltifatla, kabullenişle, güvenle, şefkatle sevilirse sevmeyi öğrenir.

- Her şeye rağmen eşinize sevgi ve ilginizi göstermeye ve lisanınızla da ifade etmeye devam edin. Yani eşinize bu konuda rol model olun. Eğer sevgisizlik ve içe kapanıklık kişilik yapısından kaynaklanıyorsa, belirli bir zaman sonra o da size benzer davranışları gösterecektir.

- Ona, sevgisine ihtiyaç duyduğunuzu, sevgi ve ilgi göstermesinin sizi çok mutlu ettiğini söyleyin, ama onu bu konuda zorlamayın. Zorla sevgi ve ilgi gösterilmez. Tam tersine üzerine yapışır kalır.

- Eşinizle, onun ilgi duyduğu konularda konuşmaya gayret gösterin.

- Eşinizle daha fazla vakit geçirmeye çalışın. Birlikte dışarı çıkmak, huzurlu bir yerde baş başa tatil yapmak, sahile, parka gitmek duygusal bağlarınızı güçlendirecektir.

- Eşinizin sevdiği davranışlarını devam ettirin, küçük hediyeler almak, sürprizler yapmak, güzel sözler söylemek duygusal bağlarınızı daha da güçlü kılacaktır.

- Onu olduğu gibi kabul etmeniz çok önemlidir, çünkü kabul edilmek insanın doğal ihtiyacıdır. Ayrıca onu bu şekilde tanıyıp kabul ettiğinize göre, şimdi kişiliğini değiştirmesi için talepte bulunmanız doğru da değil.

- Eşiniz evlilik öncesinde içine kapanık birisi değildiyse, duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade eden birisi ise, o zaman bu değişimin ne zaman başladığına bakın. Bu değişimin başladığı zaman eşinizin şahsi veya evlilik hayatında ya da sizinle olan ilişkilerinde ciddi bir sorun yaşayıp yaşamadığına bakın. Çünkü ciddi anlamda kırılmış, küsmüş, alınmış olabilir, hatta depresyonda bile olabilir.

Eğer böyle olumsuz bir şey yaşandı ise, onun düzeltilmesine bakın.

- Ayrıca, her aile, sadece geçici dünya hayatına değil, ebedi cennet saadetine de namzettir. Bu nedenle beraberce Allah’ın rızasına ermenin ve ailecek cennete girmenin yollarını aramak ve bu ebedi hayatın hatırı için her sıkıntıya göğüs germenin gerekli olduğunun farkında olmak gerekir.

Aile hayatımıza ve bu hayatın içindeki her kişiye bu manevi mayayı katarsak, her konu hâlledilir, her sorun çözülür, her sıkıntı aşılır inşallah.