Allah’ın yaşayacaklarımızı yazdırmasının amacı nedir?

Tarih: 17.02.2021 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Hiçbir şeyi unutmayacak olan Allah’ın yaşadıklarımızı ve yaşayacaklarımızı kader kitabına yazdırıyor olmasının amacı nedir?
- Amacı henüz yaşanılmayan şeyleri de bildiğini anlamamızı sağlamak ise neden direkt söylemiyor?
Öncelikle kaderin ne olduğunu çok iyi biliyorum feyyaz.tv sitenizdeki bütün kadere iman videolarını izledim, sitenizdeki makaleleri de okudum. Soracağım sorunun cevabını bulamadım.
Kaderle alakalı sorum şu: Allah dünyada yapacağımızı bildiği şeyleri kaderimize yazıyor biz de o yazdığı şeyleri yapıyoruz. Peki neden yazıyor ki? Yazmasına ne gerek var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın her şeyi yazmasının bazı hikmetleri şöyle olabilir:

a) Allah’ın her şeyin yegane sahibi olduğunu göstermek, Levh-i mahfuzdaki yazıları/geçmiş ve gelecek her şeyi -tabir yerindeyse- bir tapu gibi tescil etmek ve bunu bizzat kendisinin görmek istemesi olabilir.

b) Kainat çapında geçerli olan ve sünnetullah denilen kanunlarının hepsinin -başı boş olmadığını- ilahi anayasanın hukukuna göre olduğunu ilan etmek istemesi olabilir.

c) Ahirette/ mahkeme-i kübrada mutlak adaletini ortaya koymak adına, değişik şahitlerin şahitliğini kullarına göstermek istemesi olabilir. Örneğin; her şey Allah’ın sonsuz ilminde mevcut olduğu halde, yine de “kiramen-katibin” meleklerini görevlendirdiği, ayrıca kişinin kendi hafızasına imtihana tabi olan işleri kaydetmesi bu şahitliğin önemini gösterdiği gibi, Levh-i mahfuzda yazılanların da mutlak adaletin tecelli edeceği haşrin ilahî  mahkemesine bir şahit olmasını istemesi olabilir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Allah bildiği şeyleri neden yazıyor, ne gerek var, yazmasaydı yine ...

Bizim ne yapacağımız kaderimizde yazılmış ise, ne suçumuz var ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun