Allah’ın yaşayacaklarımızı yazdırmasının amacı nedir?

Tarih: 17.02.2021 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Hiçbir şeyi unutmayacak olan Allah’ın yaşadıklarımızı ve yaşayacaklarımızı kader kitabına yazdırıyor olmasının amacı nedir?
- Amacı henüz yaşanılmayan şeyleri de bildiğini anlamamızı sağlamak ise neden direkt söylemiyor?
- Öncelikle kaderin ne olduğunu çok iyi biliyorum feyyaz.tv sitenizdeki bütün kadere iman videolarını izledim, sitenizdeki makaleleri de okudum. Soracağım sorunun cevabını bulamadım.
- Kaderle alakalı sorum şu: Allah dünyada yapacağımızı bildiği şeyleri kaderimize yazıyor biz de o yazdığı şeyleri yapıyoruz.
- Peki neden yazıyor ki? Yazmasına ne gerek var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın her şeyi yazmasının bazı hikmetleri şöyle olabilir:

a) Allah’ın her şeyin yegane sahibi olduğunu göstermek, levh-i mahfuzdaki yazıları / geçmiş ve gelecek her şeyi -tabir yerindeyse- bir tapu gibi tescil etmek ve bunu bizzat kendisinin görmek istemesi olabilir.

b) Kainat çapında geçerli olan ve sünnetullah denilen kanunlarının hepsinin -başı boş olmadığını- ilahi anayasanın hukukuna göre olduğunu ilan etmek istemesi olabilir.

c) Ahirette / mahkeme-i kübrada mutlak adaletini ortaya koymak adına, değişik şahitlerin şahitliğini kullarına göstermek istemesi olabilir. Örneğin;

Her şey Allah’ın sonsuz ilminde mevcut olduğu halde, yine de “kiramen-katibin” meleklerini görevlendirdiği, ayrıca kişinin kendi hafızasına imtihana tabi olan işleri kaydetmesi bu şahitliğin önemini gösterdiği gibi, levh-i mahfuzda yazılanların da mutlak adaletin tecelli edeceği haşrin ilahî mahkemesine bir şahit olmasını istemesi olabilir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Allah bildiği şeyleri neden yazıyor, ne gerek var, yazmasaydı yine ...
Bizim ne yapacağımız kaderimizde yazılmış ise, ne suçumuz var ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 500+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun