Enam suresi 59. ayeti sadece levh-i mahfuz olarak anlayan alimler var mı?

Soru Detayı

- Varsa görüşleri ile beraber kim olduklarını yazar mısınız?
- Ayrıca, müfessirler bu ayette geçen Kitab-ı Mübin ifadesini, Levh-i Mahfuz dışında başka hangi anlamlara geldiğini söylemişler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kitab-ı Mübin, iki manaya gelir: Allah’ın ezeli ilmi, levh-i mahfuz. (Maturidi, Zemahşeri, Razi, Beydavî, ilgili ayetin tefsiri)

- Kitab-ı Mübin, levh-i mahfuzdur. (Taberi, Beğavi, Maverdi, İbn Atıye, Kurtubi, Meraği, ilgili ayetin tefsiri)

- Kitab-ı Mübin iki manaya gelir; levh-i mahfuz, Kur’an-ı Kerim. (Semerkandi, ilgili ayetin tefsiri)

- Kitab-ı Mübin Allah’ın ilmidir. (İbn Aşur, ilgili yer)

Söz konusu alimlerin hepsi birer tefsir sahibi müfessirdir.