Karşılıksız kulluk yapmanın ne anlamı var?

Soru Detayı

- İbadet Allah rızası için yapılır, bir karşılık için yapılmaz. Bu durumda Allah karşılık vermese de kendisine kulluk edilmesinin neden gerekli olduğunu anlamıyorum.
- Kulluk yapmanın asıl amacı cenneti kazanmak, cehennemden korunmak değilse, karşılık olmadığında kulluk yapmanın ne anlamı vardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbadetin gerekçesi Allah'ın emridir, neticesi de Allah'ın rızasını kazanmaktır.

İşte bu en büyük karşılıktır.

Doğru söylüyorsunuz! Elbette her kulluğun maddi bir karşılığı vardır, fakat kulluk maddi karşılık için yapılmaz.

Örneğin bir evlat babasına, sadece babası olduğu için hürmet ederse, hürmet olur olur. Yoksa babası ona mal-mülk versin diye hürmet etmek gerçek hürmet değildir.

Babasına hürmet eden evlat, elbette babasından hem şefkat ve merhamet görür hem de varsa eğer mirasına varis olur. Ama bu hürmet, mal-mülk ve miras için yapılmaz ve yapılmamalıdır.

Bu küçük ve cüzi mana penceresinden bakabilirsek, hiçbir maddi karşılık beklemeden ibadet etmenin ne demek olduğuna uzaktan uzağa da olsa bakma imkanımız olabilir.

Demek ki, ibadet özünde ve nihayetinde sadece ve sadece Allah rızası için yapılır!

Ancak bu ideal şuurda olabilmek için imanımızın çok üst bir derecede olması ve rahmeti sınırsız olan Rabbimize tevekkülümüzün de tam olması gerekir.

Bu durumda olan bir mümin şöyle düşünecektir:

“Rahmeti, merhameti, ikramı, keremi ve daha nice isim ve sıfatları mutlak olan Rabbime tevekkül etmişim, teslim olmuşum, O’nun rızasını kazanmak için yola çıkmışım.

O’nun rızasını kazandıktan sonra, O’nun bu muazzam cemal isim ve sıfatları mutlaka ben gibi zayıf ve aciz bir kulunu, hayalime dahi sığmayan bir şekilde hoşnut edecektir.

Bunu cennetinde mi yapar, türlü türlü nimetlerle mi yapar, cemaliyle mi yapar, hepsiyle mi yapar onu ben bilemem, aklım, hasfalam da pek almaz! O yaparsa en güzelini yapar, ben sadece bunu bilirim!

Ben de zaten bu sebeple O’na teslim olmuşum!”

Allah’ın razı olduğu kul mertebesine doğru çıkarken de bazı basamaklar vardır:;

İlk amacımız elbette ebedi cehennemden kurtulmaktır.

Sonra cehenneme hiç girmemektir.

Sonra da cennete girmektir.

Akabinde de cennette kademe kademe yukarı çıkmaktır.

Bu çıkışın nihayetinde de Cemalullah’a müşerref olmak vardır.

İşte kamil mümin, Allah’ın rızasını arar ve neticede bunu talep eder.

Bunu talep etmek de cenneti istemiyor manasına gelmez, çünkü Allah’ın rızasına ve Cemaline ulaşmanın ön şartı cennete layık olmaktır.