İslam her şeyi Allah rızası için yapmamızı emreder mi?

Soru Detayı

- ​Namaz, zekat gibi ibadetleri Allah (c.c.) rızası için yapmayı anlıyorum da her şey Allah (c.c.) rızası için nasıl yapılabilir?
- Mesela koşu yapmak, nasıl Allah rızası için olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah mealen şöyle buyuruyor:

“Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye halk ettim!” (Zariyat, 51/56)

“Muhammed Allah'ın resulüdür! Onunla beraber, onun yolunda olanlar;
- Kâfirlere karşı çok şiddetlidirler.
- Kendi  aralarında gayet merhametlidirler.
- Onları çokça rükû ve secde ederken görürsün.
- Onlar, sadece Allah'tan bir fazl ve rıdvan; O’nun rızasını arayıp talep ederler.”
(Fetih, 48/29)

Bu ve benzeri nice ayette Rabbimiz kâinatı boşuna yaratmadığını, insanları da kendisine kulluk etmek üzere, yani onun emirlerini yerine getirmek ve nehiylerinden kaçınmak üzere yarattığını ifade etmektedir.

İşte bu yerine getirmekle mükellef olduğumuz vazifelerimizi yerine getirip, uzak durmamız gerekenlerden de kaçınırken bir taraftan da hayatımızı sürdürmekle yükümlüyüz.

Hayatımızı sürdürmeye gayret ederken; çalışacağız, maişetimizi kazanacağız, uyuyacağız, ailemize bakacağız, bedenimize bakacağız, maneviyatımızı sağlam tutacağız, arkadaşlarımızla ve ailemizle görüşeceğiz, yardım edeceğiz... ilahir.

İşte elbette bu şekilde sadece Allah rızası için farzları yerine getirip, haramlardan uzak dururken, helal dairede yaptığımız bütün işler de ibadet hükmüne geçmektedir.

İbadette de elbette Allah’ın rızası vardır.

Dolayısıyla yukarıdaki şartları yerine getirerek, bedenimizi zinde tutmak amacıyla yapılacak koşu da yürüyüş de ibadet hükmündedir ve Allah’ın rızasını kazanmamıza vesiledir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Amelde Allah rızasını gözetmek hakkında bilgi verir misiniz? Sadece ...

"Çalışmak da bir ibadettir." diye yapmamız gereken ibadetleri ...