Allah niye kimi insanları kolsuz bacaksız yaratmış?

Soru Detayı

- Biz sizi en güzel biçimde yarattık, ayetine göre Allah niye kimi insanları kolsuz bacaksız yaratmış?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ayette insanların en güzel biçimde yaratılmasının ifade edilmesi, prensip olarak diğer bütün varlıklardan daha mükemmel ve güzel olması anlamına gelir.

- Hükümler ekseriyete göre verilir. İnsanların büyük çoğunluğunun sağlam bir anatomiye sahip olması, ayetin bu hükmünü doğrulamaktadır. İstisnalar kaideyi bozmaz.

- Allah’ın bazı insanları noksan yaratması, yegâne irade ve tercih sahibinin kendisi olduğunu, hiçbir sebebin hakiki manada tesir gücüne sahip olmadığını göstermeye yöneliktir.

- Bununla birlikte, “Her şey ancak kendi zıddıyla bilinir.” kuralı gereğince, normal insanların mükemmel ve güzel biçimlerinin tam anlaşılması için, noksan olanların da bulunması gerekir ki, onları kıyaslamak mümkün olsun.

- Keza, insanlar aynı kural gereğince, mükemmelliğin ve güzelliğin gösterdiği nimetin derecesini de öğrenmiş olurlar. Herkes düşünebilir ki, “Ben de öyle engelli bir insan olabilirdim. Demek ki Rabbim bana lütuf ve ihsanda bulunmuş ve beni mükemmel bir biçimde yaratmıştır, hamdolsun!”