İnsan bütün varlıklar içinde mi en güzel şekilde yaratılmıştır?

Soru Detayı

- Bizim bilmediğimiz kainatlar olabilir mi?
- İnsan bu kainat için mi en güzel yaratılmıştır, yoksa eğer varsa başka kainatlar için de mi öyle? Yani mesela yer ve gök dışında bu sistem dışında -varsa- başka bir kainattaki canlılara göre de mi üstündür?
- Başka kainat ile bu kainat farklı olduğu için mukayese edilemez, elma ile armudu karşılaştırmak gibidir, diye okumuştum böyle mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İnsanoğlu bütün varlıklar arasında en mükerrem, en güzel bir kıvamda yaratılmıştır. Bu veya şu kâinat diye ayırmanın bir manası yoktur. Çünkü konuşan Allah’tır. O her şeyi kuşatan ilmiyle konuşur. Bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz bütün varlıkları nazara alarak hükmünü öyle verir.

- Demek ki ilahi hükümler mevcut realitelere göredir. Allah’ın kelamında hayali, farazi unsurlar  söz konusu olamaz.