Engelli nimetinden yararlanmak, ahirette mükafatı yok eder mi?

Soru Detayı

- Bir kişi engelliliğinden dolayı rapor alıp kendisine tanınan haklardan maddi olarak yararlandığında, ahirette bu engelinden dolayı yararlanacağı mükafatı kaçırmış olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tersinden düşünelim;

Bedeninde bir problemi olmayan sağlıklı birisine mesela desek ki, “Sen bir kolunu feda et, engelli kategorisinde olursun ve malulen emekli olup erkenden emekli maaşı alırsın!” Kabul eder mi? Akıl sağlığı yerinde olan birisi elbette etmez.

Dolayısıyla nasıl ki nisap miktarı kadar malı olmayan zekat veremediği ve hacca gidemediği için bunlardan mesul tutulmuyor, aynı şekilde, kendi inisiyatifiyle olmamış, doğuştan veya sonra kazaen oluşan bir engeli yüzünden, bir kişinin aldığı bir raporun kendisine devletten veya özel teşebbüsten bazı ilave maddi haklar sağlaması kendisi için ahirette dezavantaja dönüşmez.

Yani dünyada bu engelden dolayı kendisine ilave maddi hak ve menfaat sağlamış olması, bu engelinin ahirette kendisine kefaret teşkil etmesini ummasına bir engel oluşturmaz.

Meğerki kendisi mümin olsun ve elinden geldiğince kulluk vazifelerini bihakkın yerine getiriyor olsun.