Sütün üzerindeki kaymağı alıp satmak caiz midir?

Soru Detayı

- Genelde köylerde köylü kardeşlerimiz sütlerini süt arabası gelip satıyorlar. Ama bazıları da sütün üzerindeki kaymağı alıp öyle satıyor. Hatta sütü alan süt arabasının şoförü bile böyle sattıklarını biliyor, ama o da uyarmasına rağmen satıyorlar.
- Böyle bir satış caiz midir, alınan ücret helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sütün kaymağının alındığı açıklanırsa, böylece (kaymaksız) satmak caiz olur. Açıklanmazsa, satın alan onu tabii ve kaymaklı biliyorsa, bu durumda kaymağını alarak satmak caiz olmaz.