Kitap ehlinin mişnası gibi Müslümanların mişnası bunlar, ne demek?

Soru Detayı

"Hadisler, Ömer döneminde çoğalmıştı. Ömer halktan beraberlerinde bulunan hadis sayfalarını getirmelerini istedi. Sonra bunların yakılmasını emrederek şunu söyledi:
“Kitap Ehli’nin Mişnası gibi Müslümanların Mişnasıdır bunlar.” (İbn Sad, Tabakat, 5/140)
- Bu rivayet sahih mi?
- Hz. Ömer niçin hadisleri Kitap Ehli'nin mişnalarına benzetecek kadar sert bir söz söylemiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kıssa için bk. İbn Sa’d, et-Tabakatu’l-kübra, 5/143.

Bu rivayet sahih değildir. Çünkü enedi munkatıdır, yani kopuktur ve kesiktir.

Hz. Ömer’den bilgi veren Kasım b. Muhammed adındaki ravi, Hz. Ömer’in vefatından en az on yıl sonra doğmuştur. Bu sebeple bu rivayet zayıftır. (bk. el-Mualimi el-Yemani, el-Envaru’l-Kâşife, 51).

Soruda sorulan “mişna” kelimesi Arapça İslam kaynaklarında Peltek (s) ile “Mesnat-Musennat” şeklinde yer almıştır. Asıl vahiy kitabı yerine okunan, bazı din adamlarının, bilim adamlarının ve saire kimseler tarafından yazılan kitaplardır. İbranicede “Mişna” olarak bilinen bu kelime Arapçada tesniye kökünden gelen “Musennat” (peşpeşe okunan kitap) şeklindedir. (bk. İbn Kayyım, Cilau’l-Efham, s. 198; İbnu’l-Esir, Nihaye, 1/225; Hâkim, Müstedrek, no: 8661)

Bir hadis rivayetine göre, Allah’ın kitabını bırakıp onun yerine başka insanların yazdığı “Mişna / Müsenna” adındaki kitapların tedavüle girmesi, ahir zamanda meydana gelen bir hadise olup, kıyametin bir alameti olarak değerlendirilmiştir. (bk. Hâkim, a.g.y)

Hâkim bu rivayetin sahih olduğunu bildirmiş, Zehebi de onu onaylamıştır. (bk. Hâkim / Telhis, a.g.y)

Demek ki sahih olan Hz. Ömer (ra) ile ilgili olay değil, ahir zamanda meydana gelecek olayla ilgilidir.