Ahir zaman fitnelerinden birinin, sokak ortasında zina yapmak olduğu doğru mudur?

Soru Detayı

"Ahir zamanda sokak ortasında zina yapacaklara, 'Gidin bu işi başka yerde yapın.' diyene cihad sevabı ya da Hz Ebu Bekir gibi faziletli olacak."
- Böyle bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuyu işleyen bir hadis rivayeti şöyledir:

“Yeryüzünde Allah’ın değer verdiği bir tek insan kaldığı sürece kıyamet kopmaz. Hatta öyle bir zaman gelecek ki, yolun gündüzün ortasında, sokakta açıktan kadınlarla cinsi ilişkide bulunurlar da hiç kimse bunu garipsemez ve bu durumu değiştirmeye gayret etmez. Bunlara: 'Keşke biraz yolun kenarına çekilseydiniz ya!' diyen kimse, o devrin en muhafazakâr, en itibarlı adamıdır. Bu adamın o cemiyetteki konumu, (ey ashabım!) sizdeki Ebu Bekir ve Ömer’in konumu gibidir.(bk. Hâkim, el-Müstedrek, 4/495’den naklen Kenzu’l-Ummal, h. no: 38588)

Ancak Hakim'in sahih dediği bu hadis rivayeti için Zehebi “hurafeye benziyor” demiştir. (et-Telhis, -Müstedrek ile birlikte-, a.g.y)