Açık halimle hafız olabilir miyim?

Soru Detayı

- Ben şu an 17 yaşında bir kızım ve acık bir kızım. Ama hayalim Hafız olmak peki açık halimle de hafız olabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu halinizle hafız olabilirsiniz, açık olmanızın günahı ayrıdır, hafız olmanızın, Kur'an okumanızın sevabı ayrıdır.

Ümit ederiz ki, Kur'an sevginiz, onu okumanız ve ezberlemeniz, onun isteklerine de uymanıza vesile olur, zira Kur'an, erkek ve kadınlara avret yerlerini örtmelerini emreder.

Ancak işlenen günahlar, yapılan ibadetleri tamamen yok etmese de günahların büyüklüğüne göre, ibadetlerin sevapları azaltabilir, yapılan ibadetlerden uzaklaştırabilir.

Böyle durumlarda, “Nasıl olsa günah işliyorum, öyleyse diğer ibadetleri de yapmaya gerek yok.” gibi bir düşünce tamamen şeytanın bir tuzağı ve hilesidir, nefsimizin de bir oyunudur.

Aksine, “Madem bazı günahları terk edemiyorum, yapacağım ibadetleri asla bırakmayayım, zamanında ve gereği gibi yapayım ki inşallah bu durum diğer günahlarımı terk etmeme ve terk ettiğim ibadetleri de yapmama vesile olur.” diye düşünmek gerekir.

Nasıl ki, bir yeri ağrıyan kişi, bu hastalığını tedavi etmek için gayret etmekle beraber, diğer yerlerini korumaya çalışır, tamamen hasta olmamak için gayret gösterir. "Nasıl olsa hastalandım, diğer yerlerimi de korumaya gerek yok." demez ve diyemez. Yine, bir ihtiyacını gideremeyen kişi, bu ihtiyacını gidermek için çalışmakla beraber, diğer ihtiyaçlarını yerine getirmeye gayret eder. "Nasıl olsa bir ihtiyacımı karşılayamadım, öyleyse diğerlerine de gerek yok." demez ve diyemez.

Aynen bunun gibi, günah işleyerek manevi yönden hasta olan kişi de bir yandan bu manevi hastalıktan korunmak ve şifa bulmak için çalışırken, diğer taraftan da başka manevi hastalıklara düşmemek için gayret göstermelidir. Yine ruhunun ve kalbinin ihtiyaçlarından olan bir ibadeti terk eden kişi de bir taraftan bu ihtiyacı yerine getirmek için çalışmakla beraber, diğer ihtiyaçlarını da ihmal etmeden yerine getirmeye gayret etmelidir.

Demek ki, bir şey bütün bütün elde edilemese de tamamen terk edilmez ve terk edilmemeli.

O halde, Allah'ın emirlerine ne kadar uyabilirsek ve yasaklarından ne kadar sakınabilirsek o kadar iyidir. İnşallah, bu niyet ve samimiyetimiz, yapamadığımız veya yapmadığımız ibadetleri de yapmamıza ve terk etmediğimiz veya terk edemediğimiz günahlarımızı terk etmemize vesile olur ve gerçek bir kul olma yolunda ilerleriz.