Abdestinin bozulup bozulmadığını hatırlamayan, abdest almalı mı?

Soru Detayı

- Abdest aldığını hatırlayan ama bozulup bozulmadığını hatırlamayan kimse, abdestli mi sayılır, yoksa abdest alması gerekir mi?
- Hanefi ve Şafi mezhebine göre hüküm nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İster Hanefi ister Şafi olsun, abdest aldığını kesin olarak bilen, ancak aldıktan sonra hades (abdestsizlik) halinin meydana gelip gelmediği hususunda şüpheye düşen kişinin, bu şüpheden dolayı abdesti bozulmaz ve abdesti var demektir.

Diğer taraftan, bir kimse abdestinin bozulduğunu kesin olarak hatırlar da bozulduktan sonra abdest alıp almadığı hususunda tereddüt ederse, abdestsiz sayılır ve abdesti yok demektir.

Bu durumların özeti aslında kısaca şudur; kesin olarak bilinen bir şey, şüphe ile ortadan kalkmaz.

Demek ki, her iki mezhebe göre de bir kimse abdest aldığını hatırlıyorsa ve abdestini bozduğunu bilmiyorsa, abdestli olduğunu unutmuş olması abdestine zarar vermez.