"Allah'ı seviyorum, iman ediyorum; ne gerek var sayıca o kadar tespih çekip namaz kılmaya, farzları yap yeter." diyen birisine, basit bir dille, rencide etmeden nasıl açıklama yapabiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz, tesbih, dua gibi ibadetler insanın manevi gıdalarıdır. Nasıl ki insan acıktığında kuru ekmek ve suyla da doyabilir, ama bunla yetinmiyor; baklava da istiyor, çeşit çeşit yemekler, tatlılar, meyveler yemek istiyor, hatta yemekten hastanelik oluyor. Hiç kimse "Tamam kardeşim, yemeyi içmeyi seviyoruz, ama kuru ekmekle su yeter, başka bir şey yemenin manası yok." demiyorlar.

Aynen bunun gibi, insan sadece farz olan ibadetleri yapsa da olur, ama tatlı ve meyve gibi olan nafile ibadetleri, namazları, tesbihleri de yapmak ister. Bunlardan da ruh ve kalp gıda alır, lezzet alır.

Ama bu manevi lezzetleri alabilmek için manen sıhhatli olmak gerekir.

Dili hasta adam yemekten tat almadığı gibi, kalbi, ruhu manen hasta olan adam da ibadetten lezzet alamaz ve: "Ne gerek var kardeşim tesbihlere..." diyebilir.