Namazda başı aşağıya eğmek mekruh mu?

Soru Detayı

- Saygıdan dolayı, namazda başı aşağıya eğmek mekruh mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kılarken, ayakta iken başın eğik olması kıyama zarar vermez.

Namazın ve diğer ibadetlerin en ekmeli, o ibadetin sünnetine ve adabına riayet edilenidir. Zira Peygamber Efendimiz (asm) de bir kul olarak Cenab-ı Hakk'a ibadet etmiş. Bir imam ve önder olarak da bize hem ibadetlerde, hem günlük yaşantı da her haliyle örnek olmuştur.

Hiç şüphesiz ibadette saygıyı da huşuyu da O (asm)'ndan öğreniyoruz.

Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurur:

"Ben namazı nasıl kılıyorsam, siz de öyle kılın." (Buhârî, Ezân, 18; Edeb, 27)

Buna göre, kıyam halinde secde yerine, rükuda ayakların üzerine, secdede burnun iki yanına, oturuşta kucağa, selamda sağ ve sol omuz başlarına bakmak namazın edeplerindendir.

Namaz kılan kimsenin;
-
Başını aşağı eğmesi veya yukarı kaldırması;
- Boynunu çevirerek sağa-sola bakması,
- Baş kıbleden dönecek şekilde, sağa sola dönmesi
mekruhtur.

Ancak, hafif başı öne eğik durumda saygıyla kıyamda bulunmak mekruh olmaz...