Namaz kılarken secdede burnu yere koymak gerekir mi?

Soru Detayı

1) Abdesti yeni aldıktan sonra namazdayken kulakta su olunca kafamı eğip omuzumu da kaldırıp siliyorum mekruh olur mu?
2) Abdest sıkışken namaz mekruh mu? Eğer mekruh ise bazen namaz öncesi geliyor ama sırasında gidiyor, bazen namazda 1 rekatlık geliyor gibi, bazen de son sabah namazı vakit çıkmasına 20 dk kala gerçekten sıkışken kılıyorum tuvalette oyalanmaktan korktuğumdan bunlar mekruh olur mu?
3) Secdeye inerken pantolonu yukarı çekmek tek el veya 2 elle mekruh mu Yani 2 türlüde mi?
4) Bazen şort giyince secdeye inerken elim şortumda oluyor bazen ister istemez itiyorum şortu buda mekruh olur mu?
5) Başı açık namaz kılmak mekruh mu?
6) Sabah namazının sünneti cemaate yakın kılınır mı?
7) Namazda bir veya iki ayak kalkarsa durum nedir? İki ayak derken ikisi aynı anda mı?
8) Namazda burun yere değmezse mekruh mu, namazın rükünlerinde burun var mı?
9) Namazda kaşıma sınır nedir rekat rekat veya rükün rükün detaylı nasıldır?
10) Namazda farzdan sonra hemen son sünnete kalkmak mı lazım bir şey konuşamaz mıyım?
12) Namazda cemaat ile subhanakeyi okunması gerektiğini kafası karıştığı için belli bir zaman okumayan biri o namazları mekruh mu olur?
12) Namazda takkesi düşen alması lazım mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorulara kısa kısa cevap vermeye çalışalım:

1) Abdesti yeni aldıktan sonra namazdayken kulakta su olunca kafamı eğip omuzumu da kaldırıp siliyoruz mekruh olur mu?

Cevap

Bir zararın giderilmesi veya namazın tamamlanması amacı olmaksızın, namaz dışı bir davranışta bulunmak mekruhtur.

Meselâ, namaz esnasında elbiseyle veya vücudun bir yeriyle oynamak, başı sağa sola, yukarı aşağı çevirmek, namazda daha selâm vermeden terleri veya yüze dokunmuş olan toprakları silmek gibi.

Ancak bir zararı kaldırmak ve bir yarar sağlamak için silinebilir. Göze girip zahmet veren bir teri silmek gibi. Zihni meşgul edecek ve namazdaki huşuyu zedeleyecek bir durum var ise, onu giderecek kadar meşgul olmak mekruh olmaz.

 Kulaktaki suyun silinmesinde yapılan hareketler normalde mekruh olmakla birlikte, eğer zihni meşgul ederek namazdaki huşuyu zedelememesi gibi bir amaç taşıyorsa mekruh olmaz.

2) Abdest sıkışken namaz mekruh mu?
Eğer mekruh ise;
Bazen namaz öncesi geliyor ama sırasında gidiyor.
Bazen namazda bir rekatlık geliyor gidiyor.
Bazen de son sabah namazı vakit çıkmasına 20 dk kala gerçekten sıkışken kılıyorum tuvalette oyalanmaktan korktuğumdan bunlar mekruh olur mu?

Cevap:

Helaya (tuvalete) gitmek sıkıntısı olduğu halde namaza başlamak mekruhtur. Öyle ki, namaz içinde böyle fazla bir sıkıntısı gelip kalbi meşgul edecek olursa, vakit müsait olduğu takdirde namazı bırakmalıdır. Böylece namaz kalp huzuru ile kemal üzere kılınmış olur. Aksi halde namaz sahih olursa da günah işlenmiş sayılır. (Ömer Nasuhi Bilmen, Namazın Mekruhları)

Hz. Peygamber (asm), sıkışık durumda olan veya yemek hazırken namaza duran kişinin namazının faziletinin tam olmayacağını belirtmiştir. (Müslim, Mesacid, 67)

Ancak namaz vaktini veya cenaze namazını kaçırmamak için böyle sıkışık bir hâlde namaz kılmak mekruh olmaz.

Ama tuvalette fazla oyalanma gibi bir durum varsa -ki bazılarında böyle bir durum olur- en iyisi bunu da hesap edip namaza daha erken hazırlanmaya çalışmaktır.

Bununla beraber, vesvese gibi bir durum varsa, mekruh olmaz.

3) Secdeye inerken pantolonu yukarı çekmek tek el veya iki elle mekruh mu Yani iki türlüde mi?

Cevap:

İki eli kullanarak pantolonu çekmek namazı bozmasa da kerahetten hali değildir. Yani namazın sevabını azaltan ve hoş karşılanmayan bir iştir. Bu hususta Fetava-yı Hindiyye'de bilgi vardır.(Celal yıldırım, İslam Fıkhı, I/357- 358)