Namazda secdelerden birini terk edince ne yapmak gerekir; namazı iade mi, sehiv secdesi mi?

Soru Detayı
Namazda sehven veya unutarak secdeyi bir noksan yapsak sehiv secdesi yeterli mi, yoksa namazı yeniden eda etmek gerekir mi? Yani farz olan iki secde mi yoksa tek secdemi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazın rekatlarından birindeki iki secdeden biri yanılarak terk edilip ondan sonraki rekatın veya kadenin sonunda hatırlansa, bunun geciktirilmesinden dolayı namazı iade gerekmez, hemen o secde kaza edilir.

Eğer son orutuşta iken hatırlansa, bu secde yapılır ve ondan sonra bu oturuş (kade) iade edilir. Ondan sonra da sehiv secdeleri yapılır. Bu durumda son rekatta beş secde ile üç kade bulunmuş olur. Çünkü bir rekatta iki secde vardır.

Böyle tekrarlanan bir rüknün kısmen sonraya bırakılması, farzı terketmek sayılmadığından namazın iadesini gerektirmez.

Her rekatta iki secde yapılır. Bunlardan biri kasden terk edilse namaz bozulur. Yanılarak terk edilirse, namazdan sonra hatıra gelse bile, namaza aykırı bir iş yapılmamışsa hatırlandığı anda secdeye varılır ve ondan sonra son oturuş iade edilir ve sehiv secdesi yapılır.

(bk. Ömer Nasuhi BİLMEN, Büyük İslam İlmihali)