Namazda son oturuşu unutup kıyama kalkıyorum, ne yapmam lazım?

Soru Detayı

- Namaz kılarken bazen son oturuşu unutup kıyama kalkıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazların son rekâtında farz olsun, vacip olsun, sünnet olsun secde yaptıktan sonra oturmak farzdır. Buna kade-i ahire yani son oturuş denir.

İki rekâtlı namazların ikinci rekâtında, üç rekâtlı namazların üçüncü rekâtında, dört rekâtlı namazların dördüncü rekâtında farz olan bu oturmanın müddeti "et-Tahiyyatü" duasını okuyacak kadardır. Salavatları ve duaları okumak ise sünnettir.

Örneğin bir kimse sabah namazının ikinci rekâtında oturmayıp üçüncü rekâta kalksa ve üçüncü rekâtın secdelerini yapsa, bu namaz farz olmaktan çıkar, nafile bir namaz olur. Bu durumda buna bir rekât daha ilave ederek dörde tamamlamalı, farzı yeniden kılmalıdır.

Dört rekâtlı bir farz namazın dördüncü, akşam namazının üçüncü rekâtında oturulmayıp kalkılsa ve bir rekât daha kılınsa, bu namazlar da nafileye dönüşür. Birer rekât daha ilave edip öyle selam verilir. Kıldığı namazı yeniden kılar.

Ancak son rekâtın oturuşunu unutan kişi ayağa kalktıktan sonra o rekâtın secdesini yapmadan hatırlarsa, hemen oturur, et-Tahiyyâtüyü okuduktan sonra selam verilir ve sehiv secdesi yapılır.

Örneğin, dört rekâtlı farz bir namaz kılarken son oturuş yapılmadan beşinci rekâta kalkılsa, fakat beşinci rekâtın secdesini yapmadan hatırlansa, hemen oturulur, et-Tahiyyatüyü okuduktan sonra selam verilir ve sehiv secdesi yapılır. Fakat böyle biri beşinci rekâtın secdesini yapmışsa, buna bir rekât daha ilave ederek altıya tamamlar. Bu namaz artık nafile bir namaz olmuş olur. Farzı yeniden kılmak gerekir.