Sehiv secdesini yapmayı unutursak ne olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sehiv secdesi gerektiği halde yapmayan kişinin namazı geçerlidir. Yeniden kılması gerekmez. Ancak bilerek terk etmesi durumunda vacibi terk ettiği için günah işlemiş olur.

Sehiv secdesi yapması gereken bir kimse, son oturuşta tahiyyatı okuduktan sonra iki secde ile yeniden tahıyyatı, salli, barik ve rabbena dualarını okuyarak namazını tamamlar. Sehiv secdesi gereken bir durum olmuşsa, sehiv secdesi yapması vaciptir.

Eğer sehiv secdesi yapmayı unutur, yanılır veya kasten terk ederse bakılır; namaza aykırı bir şey yani göğsünü kıbleden çevirme, konuşma, gülme, yeme, içme gibi bir durum olmamışsa, hemen sehiv secdeleri yapılır. Ancak eğer namaza aykırı bir şey yapılmışsa veya örneğin sabah namazında sehiv secdesi yapacak olsa Güneş doğacaksa ve vakit kalmıyorsa sehiv secdelerini terk eder. Bu durumda namazın iadesi gerekmez.