Namazda tekbir ve tesbihleri sesli okumak namazı bozar mı?

Soru Detayı

- Namazdaki tekbirleri, semiallahu limen hamideh ve subhane rabbiyel azîm subhane rabbiyel a’la gibi tesbihleri sesli söylemek namazı bozar mı?
- Bozmaz ise sehiv secdesi yapmak gerekir mi?
- Eğer sehiv secdesi gerekliyse, yapılmamışsa yeniden kılmak gerekir mi?
- Bu durum farz veya sünnet ve nafile namazlar için aynı mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda tekbir ve tesbihleri sesli okumak, namazı bozmaz.

Yalnız başına namaz kılan kimse, sabah, akşam ve yatsı namazlarını dilerse aşikare bir okuyuşla ve dilerse gizli bir okuyuşla kılar. Geceleyin kılacağı nafile namazlarda da hüküm böyledir. Sesli yapılacak kısımlar Fatiha ile zammı sure ve intikal tekbirleridir. Diğer kısımlar sessiz yapılır.

Fakat öğle ile ikindi namazlarında ve gündüz kılacağı nafile namazlarda gizli olarak okuması vaciptir. (bk. Büyük İslam İlmihali, Ö. N. Bilmen, Namazın vacipleri)

Vacibin terk edilmesi ise sehiv secdesini gerektirir.

Sessiz okuması gereken yerde, böyle açıktan, sesli okuyan kimse namazın sonunda sehiv secdesi yapar, namazı bozulmaz.

Sessiz okunması vacip olan durumlarda, kişi sadece kendi duyacağı şekilde okuyabilir.

Netice itibariyle rüku, secde ve teşehhütte okunan duaların her zaman sessiz olarak okunması gerekmektedir. Ancak bu duaların yanılarak sesli okunması her ne kadar sünnete aykırı olsa da sehiv secdesi yapmayı gerektirmez.