Nafile namazlarda kıraatin gizli veya açık yapılması hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Müstehap (sünnet) namazlar sessiz mi kılınır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalnız başına namaz kılan kimse sabah, akşam ve yatsı namazlarını dilerse aşikâre bir okuyuşla ve dilerse gizli bir okuyuşla kılar. Geceleyin kılacağı nafile namazlarda da hüküm böyledir. Fakat öğle ve ikindi namazlarında ve gündüz kılacağı nafile namazlarda gizli okuması vaciptir.

Kısacası, gizli ve aşikâre okunuş bakımından farz ile nafile namazlar da aynı hükme tabidirler.

(bk. Ömer Nasuhi Bilmen, İslam İlmihali)