Cemaat de selam verir mi?

Soru Detayı

- Cemaatle namaz kılarken imam es-selamü aleyküm ve rahmetullah derken biz cemaat olarak aynı selamı söyleyecek miyiz? Yoksa sadece kafamızı mı çevireceğiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazın sonunda imamla beraber cemaat de selam verir ve selam lafzını söyler.

Namazın sonunda sağ ve sol tarafa selam vermek (es-Selam kısmını söylemek) namazın vaciplerindendir. Selam verirken başı önce sağa sonra sola çevirmek ve her iki tarafa selam verirken "es-Selâmü aleyküm ve rahmetullâh" demek ise sünnettir.

Selam, sadece belirli hareketle, belirli kelimelerin söylenmesinden ibaret bir şekil olmayıp, bu esnada kişi sağında ve solunda bulunan müminlere ve hafaza meleklerine selam vermeyi, ayrıca imam cemaate, cemaat de imama ve cemaate selam vermeyi, yani onlar için esenlik ve iyilik dilediğini gönlünden geçirir.