Nesh ayetleri unutturulmuş ise, bazı sahabiler neden hatırlıyor?

Soru Detayı

1) Nesh edilen ayetler unutturulduğuna göre bazı rivayetler de sahabeler nesh edilen ayetlerin lafzını hatırlıyor, bu nasıl olabilir?
2) Ahzap 52. ayetin tefsirinde, bazı tefsirlerde bu ayetten önce eş değiştirme (becayiş) yapıldığını hatta bir adamın Hz. Aişe annemizi istediğini, bundan sonra yasaklandığı söylenmekte bu nasıl olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) İlgili ayetin meali şöyledir:

“Biz bir ayetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturursak, mutlaka daha iyisini veya benzerini getiririz. Bilmez misin ki Allah her şeye kadirdir.” (Bakara, 2/106)

Bu ayetle ilgili değişik yorumlar yapılmıştır. Biz şu iki yorumu tercih ettik. Şöyle ki:

Meal olarak "unutturursak" şeklinde çevirdiğimiz kelimenin aslı “nünsihâ”dir. Bu kelimenin manası kaynaklarda: “onu okumayı terk etmenizi mubah kıldık” şeklinde açıklanmıştır. Ancak bir kıraatte “nensehâ” şeklinde okunmuştur ki, “o ayetin yürürlükten kaldırılmasına izin verirsek” şeklinde açıklanmıştır.

Ayrıca bir kıraatte “nenseehâ” okunmuştur ki, manası (neshini) ertelersek, yani levh-i mahfuzdan vahiy olarak indirilmesi / intikali ertelersek” şeklindedir. (bk. Taberi, Razi, Maverdi, Şevkâni, ilgili ayetin tefsiri).

Buna göre, “unutturursak” mealindeki ifadeden maksat, “ilgili ayeti okumayıp terk etmelerine izin verirsek” demektir. (bk. a.g.e, a.g.y)

Bununla beraber, şayet bu kelimeyi “unutturursak” şeklinde mana verilirse bile, sahabilerin hepsinin bu ayeti unutmalarının gereği ortaya çıkmaz. Çünkü ayette kullanılan “ev” edatı tahkik değil, teşkik içindir. Bu ise “farzımuhal” manasına gelir.

Diğer taraftan, “bütün insanlara unutturursak” şeklinde değil de “insanları muhatap almadan, yalnız ayetin unutturulması” hususuna vurgu yapılması, bazı insanların ilgili ayetleri bilmeleri ile çelişmez.

Bununla beraber, nesh konusu, hatta -Hz. Ömer’e isnat edilen- “yaşlı erkek ve kadının zina yapmaları” ile ilgili rivayetin de doğru olmadığı bildirilmiştir. (bk. Cezerî, el-Fıkhu ala’l-Mezahibi’l-Arbaa, IV/258-9)