Kendini savunmak için adam öldüren, bunu nasıl ispat eder?

Soru Detayı

- Her şey için şeriatta 4 şahit soruluyor mu, adamın yalan söylemediği nerden biliniyor?
- Önceden eşkıyalar varmış, eşkıyalar bir kişiye saldırırsa adam da öldürürse bu adamın durumu ne olur?
- Sorarlar mı ona yine 4 şahit sormaları gerekmez mi çünkü yalan söylemeyeceğini ne biliyor düşmanı olmadığını ne biliyor kimsenin olmadığı yerde?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru savunmayı, yargıdaki usulüne göre ispat edemeyen kimse cezalandırılır.

İspatın ise ilgili şer’î kanunda yazılı çeşitli yolları, şekilleri vardır.