Namus meselesinden dolayı bir kimse, karısını ve karısının zina yaptığı adamı öldürebilir mi, bu konudaki hüküm nedir?

Soru Detayı
Kocasını bir başka erkekle aldatan kadını ve birlikte olan erkeği, eğer kocası öldürürse, bunda koca için bir günah veya sevap var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kesin olarak karısının veya kızının gayrimeşru olarak yaşadığını bilen kimsenin, onu öldürmek veya öldürtmek için teşebbüse geçmesi caiz değildir.

1. Her şeyden evvel dört Müslümanın, göz ile zanilerin tenasül organlarının birbirine girift olduklarını görmeleri şarttır. Bu da mümkün değildir.

2. Cezayı tatbik eden fert veya fertler değil, hükümettir. Herkes uygun gördüğü cezayı infaza kalkışacak olursa düzen bozullur, anarşi doğar.

3. Günümüzde, bir kimse zina eden karısını öldürmek için teşebbüse geçecek olursa, davasını isbat etmek mümkün olmadığı için, Allah'ın indinde mesul olacağı gibi, kanunen de mesul olup yıllarca hapis sefaletini çekecektir.