Tecavüz edeni öldüren, nasıl ispat eder?

Soru Detayı

- Birisine tecavüz eden birisini öldüren biri, 4 şahit bulamayacaksa ölecek bu haşa çok adaletsiz değil mi, kızı zulümden kurtarıyor ama şahidi yok diye ölecek.
- Veya bir kadın kendine tecavüz edeni öldürse, bunu nasıl ispat edecek, ispat edemezse ceza mı alacak, bunun adaleti nerde?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru savunma ve mağduru (tecavüze uğramakta olanı) kurtarma uğruna birini, başka türlü durdurması mümkün olmayınca veya öldürme kastı olmadan engellemek için vurunca adam ölürse, öldüren kısas edilir diye bir kural yok.

Durumu ispat etmenin birçok yolu var. Dört şahit bu konuda gerekli değil.

Dört şahit, zinayı ispat için gerekli.

Kısas ve had cezaları, öldüren veya yaralayan kimseye uygulanabilmesi için suçun ispatı gerekir, en küçük bir şüphe varsa kısas ve had uygulanmaz, başka cezalar duruma göre uygulanabilir.