Günümüzde evrime karşı çıkan cesur bilim insanları kimlerdir?

Soru Detayı

- Bazı yazılarınızda günümüzde evrime karşı çıkan cesur bilim insanları olduğunu belirtiyorsunuz.
- Bu bilim insanları evrimle ilgili son çalışmalardan haberdar mıdır?
- Bu insanların kim olduklarını ve tezlerini aktarabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cesurluğun belirli bir ölçüsü yoktur. Bir takım haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı her insanın vereceği tepki farklıdır. Bir de bu durum, zamana ve cesaret gösterilmesi gereken konunun getireceği riske göre değişir.

Konuyu bir misalle nazara vermek istiyoruz. 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı eline bayrak alan sokağa çıktı. Bunların hepsinin cesurluğunda şüphe yoktur. Ama dereceleri farklıdır. Mesela, iki defa tankın altına yatan bir kahramanın cesurluğu diğerleriyle mukayese edilebilir mi?

İşte bu evrim meselesi de böyledir.

Bazı ülkelerde bir öğretim üyesinin “Evrim yoktur.” demesi, o kimse için akademik hayatının sonu demektir.

Dolayısıyla her ülkede durum farklı olduğu için bunun çetelesini tutmak mümkün değildir, böyle bir şeye gerek de yoktur.

Ancak bu konuda yeni bir çığır açmaya çalışan Behe’nin “Darwinin Kara Kutusu” adlı kitabı, büyük bir cesaret örneğidir. O kitabında “Akıllı Tasım Teorisi” şeklinde bir görüşü dile getirmektedir.

Bunun özeti; kâinatta, özellikle canlılarda her bir doku ve organın mevcut vazifesini yapabilmesi için, bütün sistemlerin birden ve en mükemmel şekilde planlanarak hazır hale getirilmesiyle mümkün olacağını nazara verir. Bunun için bir planlayıcının ve o planı tatbik edicinin mutlaka olması gerektiğini belirtir.

Bu zat Amerikalıdır. Biyokimya profesörüdür. Bu kitaptan sonra onun da başına epey hadiseler geldi. Bölümündeki öğretim üyeleri, Behe’nin görüşüne katılmadıklarını basın önünde beyan ettiler. İşini kaybedip etmediği hakkında kesin bir bilgimiz yok. Akademik camiadan dışladıklarını ve tecrit ettiklerini biliyoruz. Kitabında söylediklerinden biraz geri adım attığı, bazı ifadelerini tadil ettiği yönünde duyumlarımız oldu.

Bir öğretim üyesi için akademik camiadan dışlanmak ve itibarsızlaştırılmak kadar üzücü bir şey yoktur. Herkesin de göze alabileceği bir davranış değildir. Belki emekliliği gelmiş olanlar cesaret edebilir.

Kendi ilim camianızda itibarsızlaştırıldığınız zaman, hiçbir eseriniz ve yayınınız dikkate alınmaz. Hiç kimse o zatın eserlerini kaynak olarak veremez. Yani, evrim aleyhinde görüş beyan etmek isteyen, meslektaşları arasında rütbeleri sökülmüş bir general gibi olabileceğini dikkate almalıdır.