Ateist Bertrand Russell’ın görüşlerini ateistik evrime karşı kullanmak ne kadar mantıklı?

Tarih: 13.09.2021 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Konuyu bir örnekle anlatırsanız daha güzel anlarım.
- Bizim görüşümüze katılmayan birinin görüşlerini karşı tarafın argümanlarını çürütmek amacı ile kullanmak ne kadar mantıklı?
- Ateist Bertrand Russell üzerinden ateistik evrimin çürütülmesine yönelik yazılarınız neden yanlış değildir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herkesin belirli bir ihtisas sahası vardır. Sahasında söz sahibi kimse ateist de olabilir, inançlı da olabilir. Mesela, göz sahasında ihtisas sahibi bir kimsenin inancına kimse bakmaz. O sahadaki başarısına bakar.

İşte bunun gibi Bertrand Russell da felsefe sahasında belirli bir üne sahiptir. Bertrand Russell’a göre Evrim bilimin kriterlerini taşımıyor. Dolayısıyla bu evrim görüşünün bilimsel olmadığını söylüyor. Biz de aynı şeyi söylüyoruz.

Herhangi bir konuda elde ettiğiniz birtakım verilerle bir sonuca varırsınız. Bilimsel çalışma metodu budur. Evrim düşüncesinin bilimsel olması için canlıların birbirinden tesadüfen meydana geldiğine ait birtakım delilleri toplarsınız. O delillere göre bir sonuca varırsınız. O zaman; “Şu şu deliller beni insanın maymundan geldiğine götürüyor” dersiniz. Halbuki evrimcilere göre canlılar silsile halinde birbirinden hasıl olmuştur. Onlara göre insan da maymundan gelmiştir. Önce bu hükmü peşinen kabul ediyorlar. Ondan sonra bu konularda delil aramaya başlıyorlar. Mesela, herhangi bir delile dayanmadan sizin kurttan geldiğiniz iddia edilse, sonra da bazı organların benzerliği delil gösterilse bu bilimsel bir yaklaşım değildir.

İşte evrim görüşü de böyle bir peşin hükümle olaylara yaklaştığı için bu görüşün bilimsel olmadığını söylüyoruz. Bilim felsefesi konusunda dünyaca ünlü olan Bertrand da aynı şeyi söylüyor. Onun bizim görüşümüzü desteklediği belirtmemiz, onun inancını benimsediğimiz manasına gelmez.

Olay bundan ibarettir...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 500+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun