Bilimselliğin ölçütü yanlışlanmaya uygun olması mıdır?

Soru Detayı

- Çağımızın seçkin bilim felsefecisi Karl Popper’a göre bilimselliğin ölçütünün yanlışlanmaya uygun olmasını açıklayabilir misiniz?
- Bilimsel bir teorinin bilimsel olarak ispatlanması yanlışlanamamasıyla mümkün değil midir?
- Yanlışlanmaya uygun halde olan bir teorinin gerçekliği nasıl ispatlanabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ilkenin adı "Yanlışlanabilirlik İlkesidir".

Buna göre tümel önerme, bilimsel genellemeler ya da teoriler hiçbir zaman kesin sonuçlu olarak doğrulanamazlar, aksine bunlar tek bir aykırı örnek ya da veriyle yanlışlanabilirler.

Popper'in örneği ile "Bütün kuğular beyazdır." önermesini doğrulamak için yeryüzündeki bütün kuğuları görmek ve onların beyaz olduğunu ispat etmek gerekir; fakat bu tümel önermenin yanlışlığını ispatlamak için siyah bir kuğuyu göstermek kafidir.

Yanlışlanabilen bir hipotez onu çürütebilecek olan bir test ya da sınamaya tabi tutulabilen bir hipotezdir. Bu açıdan bilimsel bir hipotezin ölçütü anlamlılık değil, test edilebilirliliğidir.

Dolaysıyla genel bir bilimsel önermenin sağlamlılığı aslında doğrulanabilirliğinden ziyade yanlışlanabilirliğidir. Yanlışlanamayan her bilimsel önerme, yanlışlanıncaya kadar doğru kabul edilmelidir.