Ümmetten hak üzere savaşanlar selefiler mi?

Soru Detayı

"Bu din, daima ayakta durmaya devam edecektir. Müslümanlardan bir topluluk, kıyamet kopuncaya kadar bu din uğrunda savaş(maya devam et­mekten asla vazgeçmeyecektir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/92, 94, 103, 105, 106, 108)
“Ümmetimden bir topluluk, hak uğrunda savaşarak kıyamet gününe kadar galip gelmeye devam edecektir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3/345, 384; İbn Hibbân, Sahih, 6819; Ebu Yaİâ, Müsned, 2078)
- Bu hadisleri göstererek bazı selefiler, hadislerde bir topluluk sözleri geçtiği için ve sadece "onlar" cihad ettiği için, sadece kendilerini hak ehli gösteriyorlar. Hak ehli azdır diyorlar. Bu nedenle de fırkay-ı naciyenin sadece kendileri olduğunu iddia ediyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Ümmetimden bir topluluk, kıyamet kopuncaya kadar hak uğrunda durmadan savaşırlar.” hadis rivayeti için bk. Müslim, İman 247.

- Seleficilik oynayanların cihadı, şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla, büyük çoğunlukla “kâfirlere karşı” değil, “müminlere karşı” yapılmıştır. Eğer hadiste -haşa yüz bin defa haşa- yer alan grup, bugünkü -Hariciler bozuntusu- selefiler ise, bu takdirde önceliği Saddam Hüseyin ve Hafız Esed türünden müminleri daha fazla öldüren gruplara vermek gerekir.

- Sahih bir hadis rivayetine göre, Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Kim ümmetime karşı huruç eder (saldırır) de masum-suçlu / iyi-kötü demeden vurursa, imanlı olan kimseleri vurmaktan da sakınmıyor ve yaptıkları anlaşmalara bağlı kalmıyorsa o benden değil, ben de ondan değilim.” (Müslim, İmare, 53)

- Bugün özellikle Müslümanlara karşı savaşan ve kendilerine “Selefi” diyen grupların ABD ve Batı tarafından kurulan, desteklenen maşalar olduğu artık aklıselim sahibi müminlerin yanında ayan-beyandır. O gruplarda iyi niyetli olan insanların bulunduğunda şüphe yoktur. Fakat, sevad-ı azam denilen ümmetin büyük çoğunluğunun hatalı olduklarını kabul ettiği gündüz gibi ortada iken, “iyi niyet”, işlenen cinayetlerin affına vesile olmaz, olamaz.

- İslam dini, değil Müslümanları, kafir düşmanlardan da olsa savaşmayan sivillerin, kadınların, çocukların, ibadetiyle meşgul olanların öldürülmesini yasaklamıştır. Bu prensibi, bütün İslam tarihi, Siyer, Fıkıh, Hadis, Tefsir kaynaklarında bulmak mümkündür...