Atomun aklı var mıdır?

Soru Detayı

- Youtubede feyyaz.tv kanalında ruhun ispatı başlığıyla bir video var. Orda videonun bir kısmında şöyle deniliyordu.
"Deriyi, kasları, kemikleri, kalbi bir kenara koyun. Duygularınız nerede?"
-  Peki bilim insanın bu duygularının olduğunu nasıl açıklıyor veya insanın akıllı olmasını?
- Akıl görülebilir mi?
- İnsanın ilim, irade, kuvvet, şuur sahibi olduğunu bilimsel olarak nasıl açıklanır?
- Bu açıklamaya göre, eğer gözle görülemezse atomları incelediğimizde onların akıllarını bulamazsak onların akılsız oldukları sonucu mu çıkar?
- Yani akıl ve duygular gözle görünebilir şeyler değildi değil mi?
- Peki biz görmüyoruz demek olmadığı anlamına çıkmaz değil mi?
- Bazılar atomların canlı olduğunu da söylüyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elementlerde veya atomlarda ruh olmadığı için, ruha bağlı olan his ve duygular da yoktur. Akıl da ruha bağlı bir duygudur.

Dolayısıyla karbon veya oksijen ya da hidrojen gibi atomlarda ruhtan bahsetmek mümkün değildir.

Ruh olmayınca ona bağlı bulunan akıl, vicdan ve şuur gibi bir takım değerlendirme ve muhakeme ölçüleri mevcut değildir.