Katil Müslüman olursa, kısas uygulanır mı?

Soru Detayı

- İslam devletinde bir kişi gayrimüslim iken bir çok sayıda kişi öldürse. Ve kısas yapılacakken bu adam hakikaten Müslüman olmak isteyip kelimeyi şehadet getirse buna had cezası uygulanır mı?
- Yani gayrimüslim iken öldürdüğü o kadar kişi için şimdi Müslüman olduğundan o cezalar yine ona uygulanır mı?
- Hayır ise bu adaletsizlik olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam devletinde yaşayan gayri müslimler de adam öldürme suçu işlerlerse, onları İslam devleti cezalandırır; onlar cezasız kalmazlar ki, Müslüman olduktan sonra hesapları görülsün.

İslam devleti dışında iken bu suçu işlemiş, sonra İslam devletine gelip Müslüman olmuş ise yabancı ülkede ve kâfir iken işlediği suçun cezasını İslam devleti vermez.

Suçun işlendiği yerde ve zamandaki devletin yetkisi geçerli olur.