Son nefesinde la ilahe illallah diyerek vefat eden Müslüman olarak mı ölmüş olur?

Soru Detayı

- Bir kişi hayatı boyunca Allaha isyan edip küfür içinde yaşadığı halde, son nefesinde la ilahe illallah der ve tövbe ederse Müslüman olarak mı ölmüş olur?
- Delilleri nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evet, son nefsinde "La ilahe illallah Muhammedün rasülullah." deyip vefat eden kimse, şeriatın zahirine göre imanla kabre girmiştir.

“Küfür içinde yaşadığı”ndan maksadınız, ister gerçek küfür olsun, ister günahlar olsun, son nefesinde kelime-i şahadet getirip ölen kimseMüslüman olarak telakki edilir, cenaze namazı kıldırılır ve Müslümanların mezarında defnedilir.

“Ve tövbe ederse” cümlesi, biraz anlaşılmazdır. Çünkü son nefeste yani ölüm sekeratında tövbe kabul olmaz... Ancak tövbe etmese de kelime-i şahadet getirdikten sonra mümin olduğuna hükmedilir.

İmanla kabre girmek, kişiyi ebedi olarak cehennemde yaşamaktan kurtarır. Fakat hiç ceza çekmemesine vesile değildir. Zira, Allah dilerse, günahları kadar onu cezalandırıp sonra cennete koyar; dilerse affedip cezalandırmadan cennete koyar.

“Şüphesiz Allah kendisine şirk koşulmasını kesinlikle affetmez, şirk dışındaki günahları dilediği kimseler için affeder.” (Nisa 4/48)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.

Rivayete göre, Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Kim bütün samimiyetiyle Allah’tan başka ilah olmadığına inandığı bir durumda ölürse, cennete girer.” (bk. Buhari, Tevhid 33; Müslim, İman 153; İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 3/109, 7/149)