Teravih namazı kıldırdığım camide adıma toplanan parayı alabilir miyim?

Soru Detayı

- Ramazan ayında bir yere beni teravih için beni görevlendirdi müftü bey. Ama imam değilim sadece teravih için görevliyim. Yani sürekli bir yerde namaz kıldırmıyorum veya müezzin değilim.
- Cemaat ramazanın sonunda para topluyor ve bana veriyor. Namaz kıldırdığım için de o parayı almak hoşuma gitmiyor.
- Bu para helal olur mu?
- Evet, ise neden?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün imam hatipler öncelikle ve en önemli görevleri namaz kıldırmak olduğu halde maaş alıyorlar. Buna cevaz verilmiş, çünkü aksi halde bu görevi yapacak kimse kalmıyor, yapanlar da başka geçim imkanı bulamıyorlar.

Siz de teravihi kılmak ve kıldırmak için o vakitte o yere gitmeye şer’an mecbur olmadığınız için, oraya gitme ve o saatte orada bulunma karşılığı olarak bu parayı alabilirsiniz.